Величезна популярність безпілотних літальних апаратів останнім часом стала все більше турбувати експертів в області безпеки. Це відбувається не просто так, адже дрони можна використовувати як для користі, так і для реалізації злих намірів. Непомітність, велика висота і швидкість польоту, можливість переносити всякого роду небезпечні вантажі роблять ці пристрої потенційно небезпечними практично для всіх сфер життєдіяльності. А збитки від діяльності навіть маленького безпілотника можуть бути дуже великими. Розглянемо більш докладно, які загрози несуть безпілотники.
Чим небезпечні дрони?
- Вторгнення в особисте життя. Уявіть: засмагаєте ви на галявині свого власного будинку в купальнику чи білизні, а над головою літає чийсь мультикоптер і фіксує вас та ваш будинок на свою камеру. Навряд чи комусь буде приємно відчувати пильне око невідомого шанувальника над головою. І невідомо з якою метою вас знімають — може це витівки сусідського хлопчика, може це журналісти знімають репортаж про ваш маєток чи злодії оцінюють потенційні об’єкти для крадіжок, користуючись технічним прогресом.
- Крадіжки дрібного майна. Вкрасти залишений на столику домоволодіння телефон або флешку не складе особливих зусиль.
- Терористична діяльність. Перетворити нешкідливий квадрокоптер на смертельну зброю до снаги практично будь-якій людині.
- Транспортування нелегальних речей. Особливо це стосується товарів і засобів, заборонених законом для вільної реалізації громадянами – наркотичні речовини, зброя.
- Вандалізм і псування майна. Самі по собі БПЛА мають чималу масу, тому навіть випадкове зіткнення його з будь-яким об’єктом, може заподіяти цьому об’єкту чималих пошкоджень. Зловмисний вандалізм зустрічається рідше, проте можна зустріти досить цікаві та небезпечні модифікації – деякі вандали оснащують дрони балончиком з фарбою, міні-вогнеметом і можуть віддалено заподіювати шкоду, нічим не ризикуючи.
- Розвідка і шпигунство – за допомогою квадрокоптерів легко здійснювати спостереження закритих територій, з великою точністю фіксуються всі деталі, що цікавлять зловмисників. Наприклад можна легко визначити маршрути та інтервали руху патрулів охорони з великої висоти, залишаючись при цьому непоміченим.
Як бачите, потенційних загроз більш ніж достатньо. Біда в тому, що класичні технічні засоби охорони в даному випадку не можуть надати ніякого захисту.
Технічні засоби захисту від дронів
- Засоби виявлення – по периметру території, що охороняється, встановлюють пеленгатори. Вони сканують частоти каналів зв’язку, якими здійснюється управління БПЛА і передача ним відео. Дане обладнання працює на наступних принципах детекції: радіочастотна, радарна, акустична, оптична.
- Засоби протидії. Існують різні системи як стаціонарні, так і мобільні. Суть їхньої роботи — порушити зв’язок квадрокоптера з оператором та супутниковою системою навігації. До мобільних можна віднести переносні мікрохвильові випромінювачі, які при наведенні на мету повністю блокують всі радіосигнали в широкому діапазоні.
При втраті сигналу авіапорушник може вести себе по-різному:
- зависнути на одному місці до закінчення заряду в акумуляторах;
- плавно опуститися на землю;
- рухатися в довільному напрямку;
Деякі професійні системи протидії дозволяють підміняти справжні супутникові координати помилковими, завдяки цьому БПЛА збивається зі свого маршруту. Також професійні моделі дозволяють перехопити управління та безпечно посадити авіапристрій в будь-якому зручному місці.