В офісі насправді досить багато легкозаймистих матеріалів та електрообладнання: gапір, пластик, текстиль, дерево, меблі, одяг.
Щоб уникнути пожеж, існують правила пожежної безпеки, але покладатися на людський фактор не варто. У наш час співробітники працюють багато і довго, і часто буває, що після робочого дня можуть забути щось вимкнути. Зазвичай пожежі не відбуваються на рівному місці, але частіше за всього їм сприяє несприятливий збіг обставин. Тому правильним рішенням буде встановлення пожежної сигналізації в офісі.
Із цього блога Ви дізнаєтеся відповіді на такі питання:
Вимоги пожежної безпеки до приміщення
Евакуаційні виходи
Їх кількість залежить від числа офісних працівників і площі приміщення. Наприклад, якщо в офісі площею не більше 300 м2 одночасно присутні не більше 15 осіб, то достатньо одного евакуаційного виходу.
Евакуаційний вихід повинен бути позначений табличкою «Вихід», а по маршруту евакуації повинні розташовуватися напрямні стрілки, які виведуть назовні.
Двері на шляхах евакуації повинні відкриватися у напрямку виходу з будівлі. Так вони не будуть перешкоджати виходу людей. Коридори не повинні бути захаращені меблями, сміттям тощо.
Водночас, якщо офіс розташований в житловому будинку, то його евакуаційний вихід повинен бути ізольований від житлової частини будинку.
План евакуації
Розробляється і вивішується на видному місці, якщо одночасно присутні більше 10 осіб. При цьому повісити його може тільки ліцензована організація.
Електрообладнання
Для багатьох звично, що в офісі є кухня або хоча б чайник з мікрохвильовою піччю на тумбочці. У нас кілька разів запитували, «чи можна використовувати чайник в офісі і чи не суперечить це правилам пожежної безпеки?»
Якщо коротко, то можна. Чайник, праска і електроплитка допускаються до експлуатації, якщо мають пристрій теплового захисту і підставку з негорючих теплоізоляційних матеріалів. І зрозуміло, техніка повинна бути в справному стані і мати відповідні сертифікати.
Системи пожежної сигналізації, оповіщення та інше протипожежне обладнання
Всі офіси обладнуються автоматичними системами пожежної сигналізації. Її тип залежить від площі приміщення, його призначення та бюджету керівника. Якщо не буде пожежної сигналізації – пожежний інспектор накладе штраф.
Якщо приміщення орендоване, то орендар і орендодавець вирішують питання пожежної сигналізації в договорі. Коли сигналізації немає, і в договорі нічого не прописано, неприємності будуть в обох.
Як і у випадку з планом евакуації, якщо в приміщенні одночасно присутні 10 чоловік, то встановлюється система оповіщення та управління евакуацією. Якщо в приміщенні працюють 50 і більше людей, то оповіщення мовне.
Всі системи мають знаходитися у справному стані. За цим стежить фахівець на об’єкті, щодня перевіряє їх стан за зовнішніми ознаками, а також спеціальна організація, яка займається обслуговуванням і ремонтом протипожежних систем та приладів.
Пожежно-технічний мінімум
Якщо Ваш бізнес пов’язаний з підвищеною пожежною або вибуховий небезпекою, то навчання співробітників пожежно-технічному мінімуму є обов’язковим. Це платна послуга спеціалізованої організації. Стандартна програма включає правила пожежної безпеки, знайомство з нормативними документами, вивчення факторів пожежі і процесів горіння, а також інструкції по застосуванню протипожежного обладнання.
Телефон відповідального за пожежну безпеку повинен висіти на видному місці, щоб по ньому можна було зателефонувати в разі пожежі. Зазвичай для цього використовуються спеціальні наклейки, які приклеюються на стіні поруч з ручним пожежним сповіщувачем.
Всім рядовим співробітникам досить прослухати протипожежний інструктаж. Це обов’язково, інакше вони не будуть допущені до роботи. Його проводить керівник або відповідальний за пожежну безпеку. Він усно розповідає загальні правила: що не можна робити, що ні в якому разі не можна робити і що ні за що на світі не можна робити. Потім співробітник розписується в журналі пожежної безпеки і може приступати до роботи.
Інструкція з пожежної безпеки в офісі
У кожній організації повинна бути розроблена інструкція про заходи пожежної безпеки та діях при екстрених ситуаціях. Вона встановлює:
- правила використання відкритого вогню,
- дозволені місця для куріння,
- порядок прибирання горючих речовин і пилу,
- порядок знеструмлення електрообладнання,
- порядок проведення пожежонебезпечних робіт,
- порядок огляду і закриття приміщень після закінчення роботи,
- дії працівників при виявленні пожежі,
- порядок і терміни проходження протипожежного інструктажу та пожежно-технічного мінімуму і відповідальних за їх проведення.
Зрозуміло, всі працівники повинні дотримуватися правил пожежної безпеки, встановлені законодавством і підтримувати протипожежний режим.
Як приклад наведемо типову інструкцію для працівників при пожежі:
- При включенні пожежної сигналізації, доведіть це до відома відповідального за пожежну безпеку або охоронцеві.
- Він повинен пройти і перевірити місце передбачуваного загоряння.
- Якщо ознак загоряння не було виявлено, то спершу треба вимкнути пожежну сигналізацію. Потім постаратися знайти джерело помилкової тривоги і по можливості усунути його. І в завершенні повідомити керівника компанії, що обслуговує про помилкове спрацьовування і зробити запис в журналі пожежної безпеки.
- Якщо пожежа дійсно реальна, то треба оцінити ситуацію: можна ліквідувати її самостійно – треба діяти, якщо не можна – дзвонити 101, повідомити керівника і починати евакуацію.
- Організовано вивести всіх людей з небезпечної зони, закриваючи за собою двері і вимикаючи електрику і вентиляцію. Якщо залишати приміщення небезпечно, то треба заткнути всі щілини підручними матеріалами, загорнутися в мокру ковдру, сповістити про своє місцезнаходження і чекати допомоги.
- По приїзду пожежних їм треба допомогти підключитися до гідранта і повідомити про кількість осіб в будівлі.
- Ні в якому разі не можна геройствувати і повертатися назад в палаючі будівлі.
Штрафні санкції та кримінальне покарання
Розмір штрафу може становити суму від одного неоподатковуваного мінімуму до десятків тисяч гривень. У Верховній Раді України зареєстрований законопроект, в якому пропонується з громадянина, що порушив вимоги пожежної безпеки, стягувати штраф в розмірі 30-50 неоподатковуваних мінімумів. Підприємець і посадова особа, відповідальна за охорону праці, за аналогічне порушення має заплатити штраф у розмірі від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів.
Якщо порушення вимог і правил, невиконання посадовою особою обов’язків, що належать до його компетенції, призвело до виникнення пожежі, в результаті якої завдано серйозної шкоди здоров’ю людини, штрафом уже не обійтися. За таке порушення правил передбачена кримінальна відповідальність.
Щоб можна було впоратися з вогнем в перші хвилини його виникнення, необхідно під рукою мати протипожежний інвентар. У різних установах, адміністративних будівлях, на підприємствах і офісах обов’язково повинні бути вогнегасники. Зберігаються вони на щитах або в спеціальних шафах.
Вибір комплектації пожежної шафи залежить від параметрів приміщення, його рівня пожежної безпеки.
Відсутність такої шафи або її недокомплектація є грубим порушенням відповідальною особою визначених законодавством функціональних обов’язків щодо дотримання правил безпеки, і загрожує накладенням штрафу.
Слід пам’ятати, що за наслідки пожежі відповідальність несе керівник. Саме він буде відповідати за всі порушення.
Отже, порадимо керівникам бізнесу відповісти на питання: де, за яких умов і яким чином може виникнути пожежа, і як буде проходити її подальший розвиток, або від чого, що і як може спалахнути, і до чого це призведе? При аналізі відповідей обґрунтовується економічна доцільність проведення протипожежних заходів.